Pałac Wierzbiczany
leczenie uzależnień wierzbiczany

Uzależnienie to ciężka choroba, która dotyka sporą część naszego społeczeństwa. Tempo życia, stres i problemy powodują, że niejeden poszukuje zapomnienia w alkoholu, narkotykach lub hazardzie.

Osoba uzależniona często traci kontrolę nad swoim życiem, gdyż czuje przymus, by się napić, zażyć substancję psychoaktywną czy znów zagrać. Aby wyrwać się z tego błędnego koła, osoba uzależniona musi uświadomić sobie, że ma problem, a następnie poddać się terapii uzależnień.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest uzależnienie oraz od czego można się uzależnić, jakie są metody leczenia uzależnienia oraz jak wygląda terapia uzależnień.

Rodzaje uzależnień

Uzależnić można się od wielu rzeczy. Możemy wyróżnić uzależnienia od substancji psychoaktywnych i innych, takich jak alkohol, narkotyki czy leki, a także uzależnienia behawioralne, między innymi uzależnienie od hazardu, od Internetu, telefonu, gier komputerowych czy zakupów. Kluczowe jest to, jak wpływa ono na osobę uzależnioną i jej otoczenie.

Objawy uzależnienia

O uzależnieniu mówimy, gdy występują następujące objawy:

  • „głód” – przymus spożywania lub przyjmowania określonych substancji czy wykonywania określonych czynności;
  • wzrost tolerancji na substancję uzależniającą;
  • mechanizmy obronne, czyli zaprzeczanie problemowi, usprawiedliwianie się i szukanie wymówek;
  • dostosowywanie planu dnia, aby móc zaspokoić głód;
  • objawy odstawienia uzależniającego czynnika, na przykład drżenie rąk, bezsenność, wzmożony niepokój, rozszerzone źrenice, biegunka, wymioty itp.;
  • zmniejszone zainteresowanie innymi rzeczami, które kiedyś sprawiały radość, skupienie wyłącznie na czynniku uzależniającym;
  • zmniejszona lub brak kontroli nad swoim zachowaniem;
  • drażliwość, agresja i zmienność nastroju uzależniona od możliwości zaspokojenia głodu;
  • kontaktowanie się wyłącznie z osobami, które wspierają chorego w nałogu.

Uzależnienie od alkoholu

Każde z uzależnień ma jednak swoje szczególne objawy oraz indywidualny przebieg. Można to łatwo wykazać na przykładzie alkoholizmu. Osoba uzależniona od alkoholu może całkowicie stracić kontrolę nad swoim życiem, utracić pracę, dom, rodzinę i żyć na ulicy.

Jednocześnie o problemie alkoholowym mówi się wśród osób pochodzących z wyższych sfer, posiadających prężnie działające biznesy, rodziny i z pozoru idealne życie. A jednak w obu przypadkach mówimy o alkoholizmie, jeżeli dana osoba nie może się powstrzymać przed piciem alkoholu i od niego uzależnia swój nastrój czy nawet normalne funkcjonowanie.

I w obu tych przypadkach osoba uzależniona powinna skorzystać z dostosowanej do niej metody leczenia uzależnień w ośrodku terapii uzależnień, aby skutecznie i trwale poradzić sobie z tym problemem.

Uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków to kolejny, bardzo poważny problem zwłaszcza wśród młodych osób. Często rozpoczyna się od zwykłej ciekawości i chęci spróbowania czegoś nowego, a kończy się na uzależnieniu, które w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci.

Narkomania może mieć też swój początek w zażywaniu leków. Początkowo pacjent przyjmuje leki przepisane przez lekarza, uzasadnione jego stanem zdrowia. Z czasem jednak może on je zażywać bez wyraźnego powodu, by wprawić się w stan odurzenia.

A gdy straci do nich dostęp, może czuć pokusę, aby przejść na narkotyki, które pozwolą mu utrzymywać ten stan, ale też silnie uzależnią. Leczenie narkomanii powinno odbywać się pod okiem profesjonalistów, w ośrodku zamkniętym i obejmować detoks oraz psychoterapię, która pozwoli nie wrócić ponownie do nałogu.

Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu to rodzaj uzależnienia behawioralnego. Hazardzista nie może powstrzymać się przed kolejną grą czy zakładem, gdyż pragnie poczuć dreszczyk emocji związany z oczekiwaną wygraną. Niestety, wygrana zdarza się bardzo rzadko, a hazardzista jest gotów wydać każde pieniądze, by spróbować jeszcze raz swojego szczęścia.

Takie osoby zazwyczaj zaciągają ogromne długi, zaniedbują swoje obowiązki, przez co tracą mienie, pracę i rodzinę, a niekiedy nawet mają problemy z wymiarem sprawiedliwości. Mogą też być łatwym łupem dla osób pożyczających pieniądze na lichwę i w efekcie zadłużyć się u osób pochodzących z półświatka.

Aby wydostać się ze szponów hazardu, chory powinien poddać się terapii uzależnień, aby poznać skuteczne techniki radzenia sobie z pokusą do zagrania.

Metody leczenia uzależnień

Metoda leczenia uzależnienia musi być dostosowana do jego rodzaju oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Do najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w leczeniu osób uzależnionych jest psychoterapia indywidualna, terapia grupowa, terapia behawioralna, a także farmakoterapia.

W przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych ważnym etapem jest detoksykacja, która oczyszcza organizm chorego od uzależniającej substancji. Odwyk powinien odbyć się w ośrodku, pod opieką specjalistów, którzy będą monitorować stan pacjenta oraz pomogą złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego.

Celem terapii uzależnień jest to, aby pacjent po jej ukończeniu był zdolny do utrzymania abstynencji, potrafił rozwiązywać problemy osobiste bez sięgania po środki uzależniające, rozwijał umiejętności zdrowego stylu życia oraz poprawił swoje zdrowie psychiczne.

Sprawdź ofertę terapii uzależnień w Pałacu Wierzbiczany: https://wierzbiczany.pl/terapia-stacjonarna/

Na czym polega terapia uzależnień?

Niezależnie od wybranej metody leczenia uzależnienia, terapię uzależnień można podzielić na trzy główne etapy.

Etap pierwszy: zapoznanie

Pierwszy etap to zapoznanie z problemem oraz wzbudzenie motywacji do leczenia u osoby chorej. To jeden z trudniejszych etapów leczenia, gdyż na początku tej drogi pacjent może stosować mechanizmy obronne i zaprzeczać, że w ogóle jest chory, racjonalizować problem lub obwiniać innych o taki stan rzeczy.

A bez uświadomienia sobie problemu oraz tego, że to pacjent musi podjąć kroki, by wyjść z nałogu, żadna terapia odwykowa nie będzie skuteczna i trwała.

Etap drugi: terapia podstawowa

Drugi etap to terapia właściwa, czyli podstawowa. Osoba, która jest świadoma swojego problemu oraz ma chęć i motywację do zwalczenia problemu, może odnieść wiele korzyści z sesji terapeutycznych, indywidualnych lub grupowych. Czasem zajęcia te poprzedza detoksykacja, czyli odtrucie organizmu.

W trakcie terapii podstawowej pacjent uczy się, jakie konsekwencje niesie za sobą jego nałóg, jak jego działania odbijają się na nim oraz na jego otoczeniu. Poznaje też sposoby na prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie bez używek, radzenie sobie z objawami absencji oraz głodem i związanymi z nim emocjami.

Etap trzeci: terapia pogłębiona

Etap trzeci to terapia pogłębiona, określana także jako pogłębiona terapia odwykowa. Są to zajęcia terapeutyczne kontynuowane już po opuszczeniu ośrodka odwykowego. Obejmują spotkania zarówno indywidualne, jak i w grupie. Ich przebieg jest bardziej elastyczny, dostosowany do bieżących potrzeb i problemów pacjenta.

Uczęszczanie na te spotkania bardzo pomaga w radzeniu sobie z pokusą powrotu do nałogu, gdy już wróci się do codziennego życia i obowiązków. Dlatego warto przeprowadzić ten etap terapii do końca, by odnieść sukces w walce z uzależnieniem.

Bez wątpienia decydując się na terapię uzależnień w profesjonalnym ośrodku, można liczyć na fachową pomoc o wysokiej skuteczności.

Przeczytaj również:

Zaburzenia lękowe – rodzaje, objawy i leczenie

Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj sprawdzone techniki i strategie