Pałac Wierzbiczany

Położenie Pałacu

Pałac położony jest we wsi Wierzbiczany, w odległości około 8 kilometrów na południowy wschód od miasta Gniewkowa, 15 kilometrów na północny wschód od Inowrocławia, około 25 kilometrów na południowy zachód od Torunia, około 49 kilometrów na południowy wschód od Bydgoszczy. Bardzo blisko do węzła autostrady A1 (27km), oraz wjazdu na trasę̨ S10 (20km).

Odległości:
  • Inowrocław – 15 km
  • Toruń – 25 km
  • Bydgoszcz – 49 km
  • Poznań – 145 km
  • Łódź – 181 km
  • Warszawa – 225 km

Gniewkowo

Gniewkowo leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego w powiecie inowrocławskim. Obszar miasta obejmuje 913 ha, zamieszkiwane jest przez około 7,5 tys. osób. W pobliżu Gniewkowa znajdują się duże kompleksy leśne a w samym mieście znajduje się kościół pw. Najświętszego Serca Pana (dawny zbór ewangelicko-unijny) wzniesiony w latach 1894-1905 w stylu neogotyckim, gotycki kościół pw. św. Mikołaja i św. Konstancji z XIV w., Ratusz wybudowany w 1908 r., wpisany do rejestru zabytków a także mierząca 30 m wysokości miejska wieża ciśnień wybudowana wraz z całą infrastrukturą wodociągową w latach 1914 - 1915.

Inowrocław

Główną atrakcją Inowrocławia jest park solankowy, zajmujący powierzchnię 85 ha. Znajdują się tutaj obiekty uzdrowiskowe i sanatoria, tężnia, muszla koncertowa i tereny rekreacyjne, w tym m. in. korty tenisowe i park linowy.

Na skraju parku jest także Teatr Letni z ławkami dla 1500 widzów a pomiędzy Ogrodami Papieskimi a tężnią wybudowano nowoczesny pawilon zwierający w swym wnętrzu pijalnię wód mineralnych „Inowrocławianka” oraz niedużą palmiarnię.

Stadnina koni

12 kilometrów od Wierzbiczan znajduje się las barczewski, w którym przez dwanaście miesięcy w roku, niezależnie od warunków atmosferycznych, można pojeździć konno, pod okiem doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów niezależnie od poziomu zaawansowania jeźdźca.

Toruń

Toruński, zabytkowy, średniowieczny zespół miejski, jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych architektonicznie miejsc w Europie i na świecie. Obszar ten składa się z trzech historycznych, średniowiecznych dzielnic, dawniej odrębnych jednostek: Starego Miasta, Nowego Miasta i Zamku Krzyżackiego wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO

Bydgoszcz

Stolica i największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego, w którym zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Bydgoszcz znana jest z trzech gotyckich kościołów, kanału bydgoskiego, XVIII-w. spichlerzy, Filharmonii, Opery Nova, Wenecji Bydgoskiej i Wyspy Młyńskiej. Warto również odwiedzić Leśny Park Kultury i Wypoczynku, będący największym miejskim parkiem w Polsce.

Szlaki piesze, rowerowe, kajakowe

W okolicach Gniewkowa znajdują się szlaki rowerowe i piesze.

Szlak rowerowy liczący sobie 53 kilometry biegnący z Torunia do Inowrocławia. Cała trasa obejmuje Toruń - Mała Nieszawka - Wielka Nieszawka - Cierpice - Zajezierze (pomnik) - Gniewkowo - Lipie - Lipionka - Gąski - Parchanki - Parchanie - Słońsko - Balin - Jacewo - Inowrocław - Kościelec Kujawski - Pakość - Piechcin - Barcin

Biegnący z Suchatówki do Inowrocławia pieszy szlak turystyczny (37 km) prowadzi przez południowe krańce Puszczy Bydgoskiej oraz rolnicze tereny Równiny Inowrocławskiej (Suchatówka - Gniewkowo - Parchanie - Inowrocław). Łączy turystyczne trasy Pojezierza Gnieźnieńskiego z zalesionymi terenami okalającymi Kotlinę Toruńską. Krajobrazowo szlak najciekawiej prezentuje się w lasach. Fragmenty wiodące przez pola i łąki fascynują jednak nieprzebranym ogromem otwartej przestrzeni.

Kajakowy szlak Brdy jest jednym z najważniejszych tego typu szlaków w Polsce.

Łączna długość rzeki wynosi 238 km, a szlaku wodnego dostępnego dla kajakarzy zaledwie 5 km mniej, 2 czyli 233 km.

Szlak Brdy (szlak kajakowy):

Stara Brda – Nowa Brda – Przechlewo – Konarzyny - Swornegacie – Drzewicz – Męcikał – Rytel – Woziwoda – Gołąbek – Rudzki Most – Świt – Gostycyn Nogawica – Sokole Kuźnica – Koronowo (Samociążek) – Bożenkowo – Bydgoszcz (Janowo) – Bydgoszcz Brdyujście